Ako rúško Duško porazilo vírus a zachránilo svet

Kde bolo, tam bolo, žilo raz jedno rúško, ktoré sa volalo Duško. Rúško Duško, nebolo veľmi známe medzi bežnými ľuďmi, používali ho iba lekári, no pre ostatných to bol iba kúsok látky, ktorým sa lekári maskovali.

Jedného jarného dňa sa však stalo niečo, čo pomohlo Duškovi stať sa slávnym a pomôcť zachrániť svet. V jednom čínskom meste, ktorého meno rúško Duško nevedelo ani vysloviť, sa začal odohrávať jeho superhrdinský príbeh.

Maličký vírus, ktorý sa zmestil aj do malej kvapôčky, sa rozhodol, že už ho nebaví jeho bývanie v zvieracej ríši a rozhodol sa presťahovať do ľudskej ríše. Vírusu sa u ľudí páčilo, a preto posielal svojich kamarátov a súrodencov k viac a viac ľuďom.

Nový nájomník sa však veľmi nepáčil ľuďom, keďže z neho boli chorí a cítili sa s ním zle. Ľudia teda začali rozmýšľať, ako zabrániť šíreniu tohto vírusu a lekári, ktorí používali rúška denno-denne, aby sa chránili, povedali ľuďom, aby ich začali používať tiež.

Vtedy sa rúško Duško stal celebritou. Začali ho používať všetci ľudia,  a tak mohlo začať svoj boj so zákerným vírusom. Vírus, nič netušiac sa stále snažil sťahovať ku viacerým ľuďom, ale nevedel, že keď sa stretne s rúškom Dúškom, odrazí sa od neho ako od trampolíny a bude iba splašene poletovať.

Keďže ľudia videli, že im rúško Duško naozaj pomáha, nosili ho so sebou všade, aby ukázali vírusu, že sa má znova odsťahovať. Vírus nebol práve najmúdrejší a trocha mu teda trvalo, kým to pochopil. Nakoniec mu však došlo, že u ľudí nie je vítaným hosťom a odsťahoval sa späť kam patril.

Ľudia boli veľmi radi, že sa vírus takto rozhodol, pretože opäť mohli začať cestovať a užívať si život ako predtým. Ďakovali lekárom, ktorí im pomohli spolu s rúškom Dúškom bojovať proti vírusu a vrátiť svet do pôvodných koľají.

Dnes už síce rúško Duško mizne z tvárí ľudí, nikdy však nezabudneme, ako odvážne bojovalo a ako nám pomohlo.

          Martin Vošoust, 11 rokov, 5.A, ZŠ Severná 21, Moldava nad Bodvou