Prečo? (úvaha)

Prečo? Je opytovacie zámeno, ktoré vo svojom živote často používame. Odôvodňujeme si s ním zmysel činností, udalostí a vecí. Pomáha nám porozumieť svet okolo nás. Najviac používané je však v detstve, keď sme oboznámení s novými vecami každý deň. Keď si to tak uvedomíme, bez tohto jediného slova by sme ako ľudstvo boli stratení a nič by pre nás nemalo význam a zmysel. Ako však rastieme slovo prečo naberá iný význam. Už nezisťujeme ako svet okolo nás funguje, ale začíname sa spytovať prečo je niečo tak, hlavne keď nám daná situácia nevyhovuje.

Rok 2019 nebol najlepší. Požiare v Austrálií, prírodné katastrofy… Veľa ľudí vo svete sa pýtali prečo a povedali si, že 2020 bude nový začiatok. Ako vidíme, rok 2020 zatiaľ len ide dolu vodou. Prečo? Veľa ľudí je zúfalých a chce vedieť dôvod. Berieme rok 2020 negatívne. Z jedného dňa na druhý sa nám zrazu zrušili všetky plány a zostala nejasná budúnosť. Veľa z nás sa nešťastne pýtalo prečo.

Ale čo keď 2020 je ten rok, kedy sa všetko zmení. Nastala situácia, ktorú sme ešte v našich životoch nezažili. Nastala doba neistoty. Neberme všetko tak negatívne. Skúsme sa pozrieť na druhú stránku veci a vyťažiť z toho niečo pozitívne. Koronakríza síce naruší naše plány, ale naša kreativita nás dostane niekam, kam by sme sa bez korony nedostali. Školy by neboli digitalizované a príroda by si neoddýchla. Možno táto rana od prírody je to, že nám sama Zem chce povedať, ako zle sa my k nej správame, tak sa bude aj ona k nám. Možno sa ľudstvo naozaj potrebovalo zastaviť a uvedomiť si, že už takto nemôže pokračovať, že treba napraviť svoje správanie. Zamyslime sa, čo pekné sme zažili v tejto situácií a spomeňme si na zážitky s rodinou.

Čiže ak sa spytujete prečo, skúste sa pozrieť na druhú stranu a to, čo ste z tejto doby získali, ako vás to posunulo dopredu. Mali ste čas zastaviť sa a popremýšlať nad tým, čo je v živote naozaj dôležité. A tak nabudúce, keď to bude hocičo a budete sa zúfalo pýtať prečo, spomeňte si, že všetko zlé je na niečo dobré, lebo toto porekadlo nevzniklo len tak pre nič za nič.