SNÍVAJÚ S NAMI

Juraj Droba

Juraj Droba

predseda Bratislavského samosprávneho kraja

Milí mladí priatelia, viem, že ste boli zvyknutí chodiť každý deň do školy, navštevovať krúžky, športovať, alebo stretávať sa s kamarátmi. Kvôli koronavírusu však školské lavice, ihriská aj športoviská ostali prázdne. Ale ak budeme dodržiavať všetky opatrenia, verím, že čoskoro sa všetci vrátime do bežného života.
Aj my, dospelí, snívame o tom, aké to bude, keď budeme zase robiť všetko naplno. Učiť sa, športovať, zabávať sa, stretávať. Nič z toho by ale nebolo možné, ak by nám nepomáhali ľudia, ktorí denno-denne bojujú s vírusom v prvej línii. Sú to lekári, zdravotné sestry, opatrovatelia, vojaci, policajti, ale tiež vedci i predavači. To sú naši novodobí hrdinovia, ktorí nielen zachraňujú zdravie našich blízkych, ale tiež sa starajú o to, aby sme mali všetko potrebné.

Ako naše poďakovanie sme pre vás a pre nich vymysleli súťaž. Napíšte alebo nakreslite nám svoj sen o tom, čo budete robiť, kam pôjdete alebo s kým sa stretnete, keď sa zase všetko vráti do normálnych koľají. A nezabudnite sa vo svojich dielach poďakovať hrdinom, ktorí každý deň riskujú zdravie pre nás všetkých. Teším sa na každý Váš príspevok a tie vyžrebované odmeníme peknými cenami.
Peter Zmeko

Peter Zmeko

Učenie s úsmevom o.z.

Je to len pár týždňov čo náš život zmenil príchod neviditeľného nepriateľa. Celé Slovensko sa zrazu zastavilo a každý s obavami očakával, čo prinesú nasledujúce dni. Obchody a školy sa zatvárali a nárast počtu chorých sa stal najsledovanejšou udalosťou dňa. Po prvotnom šoku postupne začali prichádzať aj dobré správy. Ukázala sa obrovská miera spolupatričnosti a vôle pomáhať.
Prihlásilo sa množstvo dobrovoľníkov ochotných prispieť najrôznejšími spôsobmi k spoločnému úsiliu. Naši vedci a podniky priniesli v extrémne krátkom čase kľúčové inovácie, vďaka ktorým budeme mať dostatok potrebných prístrojov a testov. Najdôležitejšou časťou nášho príbehu sa však stala odvaha a nasadenie obyčajných ľudí - zdravotníkov, vojakov, hasičov, či predavačov, ktorí prekonali svoj strach a dokázali zabezpečiť fungovanie našej spoločnosti. Toto sú skutoční hrdinovia dnešných dní, ktorým patrí naše poďakovanie. Ich odvaha je zároveň aj inšpiráciou pre nás všetkých, aby sme nestrácali nádej a dokázali ochrániť nielen naše sny, ale aj sny našich detí. Aj keď na to občas zabúdame, naše deti a ich sny sú tým najdôležitejším pre budúcnosť nás všetkých.

Vyjadrenie vďaky tým, z ktorých sa dnes stali hrdinovia a snaha povzbudiť detské sny sú tak hlavným motívom nášho projektu Vysnívaj si Slovensko. Pridajte sa k nám - veríme, že spoločne túto skúšku dnešných dní zvládneme. Všetkým Vám držíme palce, aby ste aj naďalej mohli snívať.
Jozef „Dodo“ Kuriľák

Jozef „Dodo“ Kuriľák

moderátor a spevák

Z každej strany teraz počuť ako sa ľudia tešia na cestovanie, ako o tom snívajú. Mne sa podarilo splniť si veľa cestovateľských snov, vidieť rôzne zvyklosti, ktoré u nás nie sú bežné. V Japonsku si ľudia nepodávajú ruky, v Číne je bežné nosiť rúška. Ani sme nevedeli ako a zrazu sú u nás tieto veci bežné, prijali sme ich, aj keď neplánovane.

Snívam o Slovensku, ktorého obyvatelia budú tolerantní k iným kultúram, k ich zvyklostiam, odlišným spoločenským normám. Ľudskosť, tolerancia a ocenenie iných by sa u nás nemali objavovať len v ťažkých časoch, ale neustále.

Adam Žampa

slovenský reprezentant v zjazdovom lyžovaní, 5. miesto na zimných Olympijských hrách v Soči 2014

Milé deti, aj v tých najťažších časoch je veľmi dôležité ďalej tvrdo pracovať a ísť si vždy za svojím snom, nech sa deje čokoľvek! Preto neprestávajte snívať a vždy myslíte na to, čo chcete dosiahnuť a robte preto maximum!
Anna Onderková

Anna Onderková

cestovateľka a travelblogerka, www.trafam.net

Koronavírus obmedzil náš pohyb, zmenil plány, ale aj poprehadzoval hodnoty. To, čo bolo pre nás samozrejmosťou ako stretávanie sa s rodinou, priateľmi, škola, či cestovanie, je zrazu omnoho vzácnejšie. Mňa zasiahla pandémia na cestách po Ázii. Už dávno som mala byť doma, no kvôli zrušeným letom a uzavretým hraniciam som už mesiace mimo rodiny, mimo Slovenska.
Keď ma koronavírus na nejaký čas „uväznenil“ na malom kambodžskom ostrove, naplno som si uvedomila dôležitosť hrdinov v prvej línii. Nie len lekárov, hasičov, policajtov či predavačov, ale aj tých, ktorí sa starajú o zásobovanie. Nebyť lodí, ktoré na ostrov privážali potraviny, by sme tam neprežili. Rovnako je to aj doma, na Slovensku. Niekto musí tovar naložiť, priviezť do obchodov, vyložiť... aby sa dostali až k nám spotrebiteľom. Preto ďakujem všetkým, ktorí tvrdo pracujú a starajú sa o to, aby sa nám toto obdobie zvládalo o niečo ľahšie.

A aký je môj sen, keď vírus pominie? Vrátiť sa konečne domov na Slovensko a objať moju rodinu a kamarátov. A keďže cudziny si nateraz užívam až-až, tak sa po návrate vrhnúť na spoznávanie a objavovanie krás domoviny a cestovať hlavne po našom krásnom Slovensku.
Luki Turiak

Luki Turiak

moderátor a hudobník

Čaute decká! Ten koronavírus je poriadne čudo, však? Zdá sa, že nič strašné sa nedeje; veď slnko svieti, internet funguje a po ulici nebehajú zombíci. A predsa je celý svet hore nohami. V tejto šlamastike ťaháme všetci za jedno lano a ak vydržíme byť zodpovední, všetko zlé čoskoro pominie.
A keď už sme pri tom: čo urobíte ako prvé, keď sa veci vrátia do starých koľají? Na čo alebo na koho sa najviac tešíte? A komu by ste sa chceli poďakovať? Napíšte alebo nakreslite nám to a môžete vyhrať super ceny.

Ja sa teším na to, ako už konečne nebudem musieť nosiť rúško, budem môcť vystískať na návšteve starú mamu a ako si pôjdem s kamošmi zahrať futbal. A chcel by som poslať jedno obrovské ĎAKUJEM všetkým ľuďom v prvej línii, ale aj tým, ktorí museli v čase najväčšieho ohrozenia vykonávať svoje "obyčajné" povolania. Korona-nekorona.
Tak si teda držme palce, kamoši! Nech to je čo najskôr za nami. :)
Dajana Rodriguez

Dajana Rodriguez

dizajnérka / návrhárka

V posledné dni snáď celé Slovensko, možno aj svet sníva o tom opäť sa bezstarostne nadýchnuť, pekne zhlboka a bez rúška. Som si istá, že o tomto pocite a voľnosti nesnívajú iba deti, ale aj dospelí. Netreba však zabúdať na životné sny.
Mojim najväčším detským snom bolo - mať vlastného koňa. Ako malé dievča som zbožňovala všetko s koňmi, každý film, knihu alebo školský zošit. Môj otec - kubánec, moju lásku ku koňom chápal. Rozprával mi ako na Kube jazdil na koňoch, aký je svet krásny z konského chrbta, aký je to pocit starať sa o ne.
Kôň je obrovská zodpovednosť, ako každý živý tvor, ale ustajniť ho na balkóne a kŕmiť piškótami nie je reálne. Preto môj sen išiel na pár rokov do úzadia. Na strednej a vysokej škole som si začala postupne zarábať a sporiť. Z prvých úspor som si kúpila auto. Časom som zistila, že ho nepotrebujem. Predala som ho a peniaze si odložila. Začala som vo svojom voľnom čase jazdiť na koni. Na každú hodinu jazdenia som sa tešila, ale čosi mi stále chýbalo. Po necelom roku som si za ušetrené peniaze kúpila vlastného koňa. Bol to jeden z najsilnejších momentov v mojom živote. Splnený detský sen, čistá radosť.

Nakreslite si o čom snívate. O výlete, zvieratku ako ja alebo chvíľke so svojou rodinou, kamošmi. Všetky sny sa splnia, aj keď k nim nevedie rovná cesta, ale pekne kľukatá a zdĺhavá. Treba vytrvať, byť trpezlivý a sen sa splní.
Matej Martinček

Matej Martinček

moderátor / zabávač

Ahojte, kamaráti, pred nedávnom k nám zavítal hosť menom "korona". Koronavírus nás nepekne všetkých zasiahol a mnohí ľudia kvôli nemu museli buď ukončiť svoju prácu, alebo ju pozastaviť. Kvôli koronavírusu prestali chodiť deti do školy, rodičia pracovať a starí rodičia sa začali o svoj strachovať. Isto všetci vieme, že teraz je medzi nami ťažké obdobie a práve to si zaslúži.
Momentálne síce pracujem, ale moja práca je v porovnaní s inou nie až tak podstatná ako ostatné. Sú tu totiž ľudia, ktorí sú v prvej línii a vďaka ním môžeme ako tak fungovať. Nezabúdajme na zdravotníkov, policajtov, hasičov, vedcov, predavačov a mnohých ďalších, ktorí robia všetko pre to, aby sa veci vrátili čím skôr k normálnemu životu. Vďaka súťaži "Vysnívaj si Slovensko" verím, že neprestaneme snívať a budeme sa spolu radovať z každej možnej chvíle, ktorá nastane po tomto ťažkom období. Napíšte nám, alebo si nakreslite Vášho hrdinu, ktorí Vám denne pripomína ľudí, ktorí stoja pred nami a starajú sa o nás.

Verím, že je medzi nami ešte stále toľko dobra, že si s ním dokážeme uctiť týchto našich bojovníkov. Vždy budem vravieť, treba snívať, lebo nikdy neviete, že či sa Váš sen nestane raz skutočným.
Adriana Pešinová (Paci Pac)

Adriana Pešinová (Paci Pac)

herečka / speváčka

Ahojte kamaráti. Celý svet sa v týchto dňoch pasuje s nepríjemným vírusom. Veľa nám to vzalo, no niečo nám to aj dalo. V prvom rade sme si začali viac pomáhať. Pomáhať sa snaží asi každý tam, kde to najviac treba.
Najväčšími hrdinami sú však pre nás tí, ktorí pomáhajú najviac. Tým patrí naša vďaka, ktorú môžete vyjadriť, ak sa zapojíte do tohto pekného projektu. Oni nám uľahčujú túto náročnú dobu, my im za to poďakujme. Nech vedia, že ich neberieme ako samozrejmosť.

Nech o stretávaní sa s rodinou a kamarátmi nemusíme už len snívať. Nech je všetko tak, ako si prajeme!
Barbora Ďurovčíková

Barbora Ďurovčíková

herečka / speváčka

Milé deti! Zasiahla nás všetkých a všetci sme ani netušili , že to bude mať také veľké následky. Náš život sa zastavil. A my sme zrazu mali veľa času. Aj na premýšľanie a aj na “ozajstné” snívanie, kedy to skončí.
Ale verím, že každý si z tohto obdobia odnesie , to najlepšie. Verím, že každý si uvedomí, čo je pre nás naozaj najdôležitejšie a verím, že budete snívať a aj si plniť a následne vážiť Vaše sny ! Učte sa nové veci, robte naďalej , čo Vás baví , zdokonaľujte svoje talenty! Je to to najlepšie , čo v týchto časoch môžete pre seba urobiť! Lebo svet (a ľudia v ňom) sa uzdraví a čaká na každého jedného z Vás!

A na záver jeden citát : ,,Keď o tom dokážeš snívať, dokážeš to aj uskutočniť”
Ildiko Jurinová

Ildiko Jurinová

majiteľka a riaditeľka MŠ Anjelik

Je skvelé byť rodičom, je krásne byť dieťaťom, je úžasné byť učiteľom a kamarátom týchto anjelikov, ktoré svoje sny nakreslili na papier.
Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí nám pomohli prekonať toto zvláštne a ťažké obdobie: lekárom, sestričkám, policajtom, hasičom. Pre NÁS, však najväčšie ďakujem patrí našim skvelým rodičom, pomocou ktorých sme to zvládli, zvládame a tešíme sa spolu.
NA VŠETKO TO KRÁSNE NA SLOVENSKU A VO SVETE, ČO DETI NAKRESLILI, ČO SI VYSNÍVALI.
HORE